понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą i za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie plastikowe z Sobótki sadzi się w słonecznych elementach, gdzie błyskawicznie rosną oraz silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, lecz potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastikowe z Zabrza zdołają być niesłychanie wysmukłe, chociaż powinno się je cyklicznie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe z Kozienic stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий