среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ��lipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy plot z plastiku na plot i furtę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na sztachety plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia z plastyku z Świebodzic na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki i plotki plastikowe na plot i bramkę sztachetowa konstruuje się z głazów wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nietypowych kształtach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie z Winylu należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий